skontaktuj się z nami

Montaż basenów

Poniżej prezentujemy wskazówki dotyczące obsadzania basenów przydomowych samodzielnie.

Montaż basenów instrukcja:

 1. Należy wybrać odpowiednie miejsce, gdzie będzie zainstalowany nasz basen. Należy przy tym zwrócić uwagę na: odpowiedni dobór wielkości i kształtu naszego basenu, nasłonecznienie, uwzględnienie miejsca na taras wokół basenu i ewentualną instalację zadaszenia, doprowadzenie odpowiednich mediów.
 2. Musimy wykopać dół o gabarytach nieco większych od wymiarów basenu (około 0,2 m z każdej strony).
 3. Dla stabilności basenu najlepiej jest wykonać płytę betonową o grubości ok. 20cm zbrojoną siatką metalową z drutu zbrojeniowego. W przypadku mniejszych basenów wystarczy stabilna podbudowa z tzw. „chudziaka”. Bardzo ważne jest wykonanie dokładnie poziomej płyty/podbudowy, na którym ustawiony będzie basen.
 4. Następnie zaleca się ułożyć płyty styroduru lub twardego styropiau pod całe dno basenu.
 5. Stawiamy basen na przygotowanym wcześniej podłożu.
 6. Nalewamy około 30cm wody do basenu.
 7. Obsypujemy boki basenu zaprawą cementową, aż do wyrównania poziomów wody. Zaprawę polewamy delikatnie wodą, aby dopasowała się idealnie do kształtu basenu.
 8. Stopniowo dolewamy wodę do basenu uzupełniając zaprawą zewnętrzne boki basenu aż do całkowitego jego napełnienia.

WAŻNE:

 1. Podczas obsypywania basenu poziom wody w basenie powinien być trochę wyższy od obsypki zewnętrznej.
 2. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby boki basenu miały swój naturalny kształt (w szczególności dłuższe boki). Zbyt mocne ubijanie obsypki spowoduje deformację ścian do wewnątrz basenu, natomiast zbyt luźne obsypanie spowoduje odkształcenie się ścian na zewnątrz.
 3. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio podsypać schody basenu, a nawet je podbudować.
 4. W przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych należy wykonać odwodnienie wokół basenu.
 5. Nie wolno napełniać basenu stojącego luzem na powierzchni ziemi, ponieważ ciśnienie, jakie wywiera woda na jego ściany może spowodować rozerwanie konstrukcji!
 6. Pusty basen może zostać uniesiony przez wody gruntowe, dlatego na czas czyszczenia należy pozostawić w nim wodę, by jej poziom był równy z poziomem wód gruntowych. Na zimę poziom wody w basenie powinien być 10 cm poniżej skimmera.

Woda w basenie szybko staje się brudna. Dostają się do niej różne zanieczyszczenia, takie jak włosy, pot, trawa czy liście, które są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Aby oczyścić wodę w basenie, należy ją przefiltrować. Bardzo dobrze sprawdzają się filtry piaskowe. Za pomocą pompy ssąco-tłoczącej poprzez skimmer, pobierana jest z basenu zanieczyszczona woda. Trafia ona do zbiornika filtra wypełnionego piaskiem kwarcowym, na którym osadzają się wszelkie zanieczyszczenia, a czysta woda zostaje przez dysze wlotowe powtórnie skierowana do basenu. Zanieczyszczenia znajdujące się na dnie basenu należy usunąć za pomocą odkurzacza basenowego. Filtry są głównym urządzeniem utrzymującym czystość wody. Jednakże bez środków chemicznych, utrzymanie czystości w wodzie basenowej, jest niemożliwe. Zaleca się, aby filtr piaskowy znajdował się w szczelnym pojemniku obok basenu, który należy osadzić w ziemi. Można również taki pojemnik (studzienkę) wykonać samodzielnie, np. wymurować.

Życzymy przyjemnej i bezpiecznej kąpieli!

 

DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż DorPol-Pool - Montaż

ODWIEDŹ NASZE POZOSTAŁE STRONY


LIKESPA - producent jacuzzi wanien spa z hydromasażemWanny SPA (jacuzzi) z hydromasażem
Montaż basenów Budowa basenu
(c) DORPOL - baseny, zadaszenia, akcesoria