skontaktuj się z nami

Budowa basenu

Baseny ogrodowe budowa,
miejsce ustawienia, kształt i wymiary basenu.

Przed rozpoczęciem budowy basenu należy zaprojektować instalację towarzyszącą i zdecydować, czy chcemy basen odkryty czy zadaszony. Usytuowanie basenu daleko od domu może podnieść koszty wynikające z późniejszej eksploatacji np. ogrzewanie wody i hali basenowej. Bardzo ważnymi parametrami są też pobór prądu przez urządzenia, sposób oświetlenia basenu i zużycie środków chemicznych do uzdatniania wody. Budowa basenów wymaga zwrócenia uwagi na następujące rzeczy: Kształt basenu, jego wymiary sposób wykończenia - w zasadzie mogą być dowolne. Niecka basenowa może być prostokątna, owalna lub innego kształtu według indywidualnego projektu. Niecka może być wykonana z betonu pokrytego ceramiką, stali szlachetnej lub specjalną folią. Możemy też kupić gotową nieckę z tworzywa, ale wtedy nie możemy dowolnie modyfikować wymiarów basenu – jesteśmy ograniczeni modelami dostępnymi w katalogach. Proszę zwrócić uwagę na otoczenie basenu: drzewa i krzewy rosnące wokół basenu są idealną ochroną przed wiatrem (kurzem i liśćmi). Urządzenia instalacji basenowej powinny znajdować się w pomieszczeniu oddalonym maksymalnie 15m od basenu.

Elementy instalacji wodnej
umieszczone w niecce (dysze ssące i tłoczące, skimery)
i oświetlenie basenu.

Budowa basenu wiąże się z koniecznością zaprojektowania instalacji wodnej. Ze względu na łatwiejszy sposób wykonania instalacji i znacznie niższy koszt zakupu urządzeń do uzdatniania wody w zewnętrznych basenach przydomowych wykonuje się zwykle tzw. system skimerowy (w basenach publicznych stosuje się głównie system z rynną przelewową), czyli otwory w ścianie basenu umożliwiające pobieranie wody do urządzeń filtrujących. Woda pobierana jest z górnej części basenu, gdzie gromadzi się najwięcej osadów i zanieczyszczeń, a następnie jest filtrowana mechanicznie (w filtrach ze złożem piaskowym) i chemicznie (żeby powstrzymać rozwój bakterii i glonów). W zależności od wielkości basenu (i potrzeb), skimer może być jeden lub kilka, mogą być różnej wielkości i kształtu . Umieszczamy je na krótszej ścianie naprzeciwko dysz tłoczących (zasilających basen w czystą, uzdatnioną wodę). W basenie skimerowym poziom wody znajduje się kilka cm poniżej brzegu basenu.

Elementy instalacji wodnej umieszczone w niecce mogą być wykonane z tworzywa sztucznego ABS lub PVC albo ze stali szlachetnej i elementów wykonanych z brązu. Podwodne oświetlenie basenu - reflektory i lampy wbudowywane w ścianę basenu mogą mieć moc od 50W do 300W. Wszystkie zasilane są napięciem stałym 12 V – jest to napięcie bezpieczne, nie ma ryzyka porażenia prądem elektrycznym. Hermetyczne obudowy lamp wykonane są z brązu i stali szlachetnej lub w całości z tworzywa sztucznego. Rozmieszczenie wszystkich elementów w ścianie i dnie basenu najlepiej zaplanować przed wykonaniem niecki. W gotowych szalunkach należy zamocować, a następnie zalać betonem elementy wyposażenia takie jak: króćce przejściowe PVC do podłączenia dysz ściennych i dennych, nisze reflektorów, skimery, spusty denne, elementy montażowe atrakcji wodnych. Pozostałe urządzenia i elementy instalacji montuje się po położeniu ceramiki lub folii.

lezaki

ODWIEDŹ NASZE POZOSTAŁE STRONY


LIKESPA - producent jacuzzi wanien spa z hydromasażemWanny SPA (jacuzzi) z hydromasażem
Montaż basenów Budowa basenu
(c) DORPOL - baseny, zadaszenia, akcesoria